Komenda Główna PSP

1. Dofinansowanie przez KG PSP ze środków przekazywanych przez firmy ubezpieczeniowe:

5 lipca 2017 r. Komendant Główny PSP zatwierdził „Zasady podziału środków finansowych przeznaczonych wyłącznie na cele ochrony przeciwpożarowej przekazywanych przez zakłady ubezpieczeniowe z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia dla jednostek ochrony przeciwpożarowej…”

Z tego dofinansowania mogą korzystać wszystkie OSP. Zakres dofinansowania obejmuje zapewnienie gotowości bojowej jednostek:

• zakupów samochodów ratowniczo-gaśniczych: lekki nie więcej niż 50.000 zł; średni nie więcej niż 100.000 zł, ciężki nie więcej niż 150.000 zł,
  • zakup środków ochrony indywidualnej (ubrań specjalnych, butów strażackich, hełmów, rękawic strażackich, kominiarek), sprzętu i wyposażenia techniki specjalnej nie więcej niż 25 % wartości planowanego zakupu,
  • kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy dofinansowanie w wysokości 50 % ceny kursu;
  • budowę i modernizację obiektów strażnic nie więcej niż 30.000 zł przy warunku, że kwota dofinansowania nie przekroczy 25% kosztorysowej wartości przedsięwzięcia.
  • propagowanie bezpieczeństwa pożarowego nie więcej niż 10.000 zł., przy warunku, że kwota dofinansowania nie przekroczy 25 % wartości przedsięwzięcia.

W uzasadnionych przypadkach kwoty określone powyżej mogą zostać zwiększone.

szczegółowe zasady dofinansowania KG PSP ze środków firm ubezpieczeniowych

wzór wniosku do KG PSP o udzielenie dotacji ze środków firm ubezpieczeniowych

2. Dofinansowanie ze środków MSWiA: